Język polski dla obcokrajowców klasy 6.



Dzisiaj poznamy legendę o przerwanym hejnale z Kościoła Mariackiego w Krakowie, dawnej stolicy Polski.
Wysłuchajcie ciekawej opowieści, a następnie przeczytajcie streszczenie tej legendy i informacje o hejnale współcześnie.



Środa, 20 maja 2020


Lekcja OnLine



meet.go

Temat: Poznajemy legendę o hejnale z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie.

            Jak krakowianie dzisiaj pielęgnują tradycję?



Słownictwo:
strażnik - ten kto pilnuje obiektu (zabytku),
punkt widokowy - miejsce, z którego oglądamy widoki miasta lub przyrody,
trąbka - instrument muzyczny,
alarm - znak ostrzegający przed niebezpieczeństwem,
gardło - szyja,
przeszyła - ugodziła, wbiła się,
rozbrzmiewa - roznosi się,
doba - 24 godziny
dyżur - praca w określonym czasie





PRZERWANA MELODIA
Legenda o przerwanym hejnale opowiada smutną, ale wspaniałą historię strażnika, który oddał swoje życie, aby ostrzec mieszkańców Krakowa o zbliżającym się niebezpieczeństwie i najeździe wrogich wojsk. Przed wiekami, z racji centralnego położenia, Kościół Mariacki był miejscem ważnym dla całego miasta. Z wieży południowej, która była jednocześnie najwyższym punktem widokowym, strażnik miejski, co dzień rano i wieczorem, dźwiękiem trąbki dawał sygnał dla otwarcia i zamknięcia bram grodu. Ten sam sygnał był także znakiem ostrzeżenia w przypadku zagrożenia, np. inwazji wojsk lub pożaru. Gdy pewnego dnia pod miasto nadciągnęli Tatarzy, czuwający na wieży strażnik zaczął grać na alarm. Zdołał ostrzec mieszkańców przed atakiem, lecz w pół taktu jego gardło przeszyła tatarska strzała. Na pamiątkę tego zdarzenia melodia już zawsze niespodziewanie się urywa. I choć historia ta została wymyślona w latach 20. ubiegłego wieku, jest pięknym i wzruszającym świadectwem dawnego zwyczaju.
HEJNAŁ WSPÓŁCZEŚNIE
Hejnał mariacki początkowo grano tylko raz dziennie – punktualnie o godzinie 12 w południe. W ten sposób Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas. Współcześnie, hejnał grany jest z wieży co godzinę, a jego melodia rozbrzmiewa na cztery strony świata. Całodobowy dyżur na wieży pełni dwóch strażaków i to właśnie oni odpowiadają za wykonanie najpopularniejszej miejskiej melodii.
Dodał epolish w dniu 20-08-2018 · Opublikowano w kategorii O Polsce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Język polski dla obcokrajowców klasy 6.

Język polski dla obcokrajowców klasy 6.